Uverejnené Vložiť komentár

Stavba terasy svojpomocne? Určite áno!

stavba terasy svojpomocne

Čaká vás stavba terasy svojpomocne? Potom sme túto sériu článkov napísali práve pre vás.

Problematika výstavby drevenej terasy sa môže zdať niekomu náročná. Priemerný domáci kutil so zdravým sedliackym rozumom a s mottom „Dva krát meraj a raz rež“, by s ňou nemal mať žiadny problém. Aby sme vám pomohli k vysnívanej drevenej terase, napísali sme sériu troch článkov, s ktorými pôjde stavba drevenej terasy svojpomocne naozaj jednoducho.

Obsah jednotlivých článkov je nasledovný:

Stavba terasy svojpomocne? Určite áno!

  • Úvod
  • Výber miesta a materiálu
  • Výpočet materiálu na stavbu drevenej terasy

Stavba terasy a montáž terasových dosiek

  • Stavba drevenej terasy

Údržba drevenej terasy

  • Údržba drevenej terasy
  • Záver

Úvod

Prvý, zo série článkov „AKO NA TO?“ patrí dreveným terasám. Pre človeka je oveľa prirodzenejšie tráviť čas vonku. Uzavretý priestor nemusí byť nepríjemný len pre klaustrofobika. Stačí náročný deň v práci, kopa povinností v bežnom živote a fráza „Mám chuť vypadnúť!“ sa skloňuje častejšie.

Drevená terasa je miestom, ktoré je spojené s príjemnými zážitkami a myšlienkami…

Zalejme si kávičku, „odkorkujme“ fľaštičku, pohodlne sa usaďme na našej terase, vnímajme svet okolo a oddychujme. Terasová podlaha pôsobí na bosé nohy ako balzam na dušu.

A že nemáme drevenú terasu? Svojpomocná stavba drevenej terasy je tiež určitým druhom relaxu. Úlohou stránky Vigia.sk nie je len predávať, ale aj radiť. Tento článok vám prináša tipy a rady k tomu, aby vás terasa pri dome nestála ani jeden šedivý vlas na hlave alebo šedivý fúz na brade. Tak poďme na to, pretože stavba terasy pri dome je výborná rodinná aktivita.

Výber miesta a materiálu

Drevená terasa pri dome je už pri plánovaní stavby domu jednou z vecí, ktoré významne ovplyvňujú pôdorys. Najčastejšie sa drevená terasa plánuje z južnej strany. Vďaka tomu je vystavená slnku od rána do večera. No sú ľudia, ktorí uprednostňujú montáž terasy z východnej, či západnej strany aj kvôli tomu, aby na terasu svietilo slnko iba časť dňa. Všetko tak závisí na našich požiadavkách, ktoré je potrebné dobre si zvážiť.

Terasové dosky majú veľkú výhodu v tom, že sa ani pri intenzívnom slnečnom žiarení nerozpália…

Tiež je potrebné sa zamyslieť nad krytou alebo nekrytou terasou. Každá má svoje výhody aj nevýhody. Prekrytá terasa je slnku a vode vystavená oveľa menej ako nekrytá. Údržba krytej terasy je omnoho jednoduchšia a nemusí sa robiť tak často ako pri nekrytej terase. Na druhej strane nekrytá terasa poskytuje ešte väčšiu slobodu v treťom rozmere. Vplyvom pôsobenia slnka (nemyslíme tým letné 40 stupňové horúčavy) sa nám do tela dostáva vitamín D, ktorý posilňuje imunitu. A nezabúdajme, že existujú slnečníky.


Ak sme si vybrali miesto s ktorým sme naozaj stotožnení, porozmýšľajme teraz nad materiálom terasy. Dosky na terasu tvoria spolu s podkladovou konštrukciou značnú časť konečnej ceny za terasu. Euríčok nikdy nie je nazvyš, no aj tu platí známa veta, že „nie sme takí bohatí, aby sme si mohli kupovať lacné veci“.

Neoplatí sa kúpiť obyčajné smrekové dosky a použiť ich ako terasové. V tomto článku budeme písať o drevenej terase, ktorá s nami vydrží v niektorých prípadoch dlhšie, ako manželstvo samo.

Pozrime sa, koľko vydrží drevená podlaha na terasu podľa použitej dreviny:

Správna pokládka a údržba vie výrazne predĺžiť životnosť terasových dosiek. Ak minimalizujeme pôsobenie vody prestrešením alebo pravidelnou údržbou, vedia aj lacnejšie dreviny poskytovať radosť dlhé roky.

Podkladová konštrukcia musí byť minimálne z dreva takej životnosti, ako terasové dosky…

Nižšie nájdete aktuálny prehľad cien a produktov v kategórii Drevo na terasu.


Stavba terasy svojpomocne

Konečne sme sa dostali k tomu, o čom chceme čítať od začiatku. Ale verte tomu, že všetko, čo vám tu píšeme je naozaj dôležité.

Naša vzorová drevená terasa bude mať 4×3 metre obdĺžnikového tvaru a konštrukcia aj terasové dosky budú z červeného smreka. Dlhšia strana bude rovnobežná so stenou domu. A drevená terasa bude stáť na štrkovom lôžku.

Výpočet materiálu na stavbu drevenej terasy

Terasové dosky

Za prvé si musíme zodpovedať niekoľko otázok:

  • Pokládka terasových dosiek bude pozdĺž kratšej, alebo dlhšej strany?
  • Vzhľadom na dĺžku terasových dosiek bude treba dosky rezať, budú rozmerovo presné alebo ich budeme musieť nadpájať?
  • Pri kratšej dĺžke drevenej terasy budeme odrezky používať na previazanie v ďalšom rade alebo budú tvoriť odpad?

Pre výpočet bežných metrov (bm) terasovej dosky potrebujeme vedieť šírku dosky a šírku medzery medzi doskami. Šírka medzery medzi terasovými doskami by mala tvoriť asi 5-6% šírky terasovej dosky. V našom prípade majú terasové dosky z červeného smreka šírku 130mm a 5% zo šírky tu predstavuje 6.5mm, ktoré zaokrúhlime na 7mm.

Dosky vplyvom výkyvov teplôt pracujú a je nutné zachovať medzery medzi doskami…

Ak vieme šírku medzery a šírku terasovej dosky, tak tieto spočítame dokopy. Vychádza to takto 0.13+0.007=0.137. Týmto číslom vydelíme 1m2 plochy – 1/0.137=7.29. Toto číslo predstavuje, koľko bm terasových dosiek potrebujeme na 1m2 plochy našej terasy. Ak na 1m2 potrebujeme 7.3bm tak na našu 12m2 veľkú drevenú terasu potrebujeme 87.6bm terasových dosiek. Ak je terasová doska kratšia, alebo dlhšia ako dĺžka smeru kladenia terasových dosiek, treba si uvedomiť, či sú odrezky dostatočne dlhé na to, aby sa dali použiť v ďalšom rade. Tu nám pomôže náčrt terasy spolu s podkladovými hranolmi o ktorých sa dočítate nižšie.

Ak ale máme terasu dlhú 4m a máme k dispozícii terasové dosky dlhé 4m alebo 4.2m, z ktorých nebudeme rezať, alebo len minimálne, tak počet dosiek na šírku terasy 3m si môžeme vypočítať nasledovne. Jedna terasová doska dlhá 4m a široká 130mm predstavuje plochu (spolu s medzerou) 4×0.137=0.55m2. Naša terasa má 12m2, takže na ňu potrebujeme 12/0.55=22 dosiek.

Odporúča sa k výslednému množstvu objednať navyše 10-15% kvôli všeobecnej pohode pri práci a aj kvôli tomu, že pri zlom odmeraní a odrezaní zvykne chýbať jedna dobrá doska na záver. A verte tomu, že sa to stáva aj profesionálom. Prakticky nám skoro nikdy nevyjde vypočítané množstvo terasových dosiek na celú terasu, bez pripočítania 10-15% terasových dosiek navyše.

Podkladové hranoly

Podkladová konštrukcia musí byť minimálne z dreva takej životnosti, ako terasové dosky. Ak sú terasové dosky z borovice, sibírskej borovice alebo červeného smreka, použijeme podkladové hranoly z červeného smreka. Ak sú terasové dosky z termodreva, použijeme podkladové hranoly z termodreva.

Podkladové hranoly by nemali byť od seba vo vzdialenosti dlhšej, ako je 20 násobok hrúbky dosky a samozrejme majú ísť kolmo na smer kladenia terasových dosiek. Štandardne sa však odporúča vzdialenosť podkladových hranolov od 40-50cm. Naša dĺžka terasy má 4m. Tie vydelíme medzerou 0.5m a získame počet podkladových hranolov. Bude to takto 4/0.5=8 a pripočítame ešte jeden krajný kus navyše, čiže potrebujeme 9×3=27bm hranolov. Aj tu si pripočítajme 10% materiálu naviac. Tam, kde sa dosky nadpájajú, musí byť hranol pre každý koniec dosky zvlášť.

Terasové skrutky

Terasové skrutky vyberáme vždy nerezové, napr. z ocele triedy A2 s kužeľovou hlavou. Skrutky by mali byť dlhé aspoň 2.5 násobok hrúbky dosky. Na podkladový hranol sa pri viditeľnom kotvení terasová doska prichytáva vždy dvoma skrutkami. Ak sú rozostupy podkladových hranolov veľké 50cm, potom nám na 1m2 vychádza množstvo podkladových hranolov 2.5bm. Ak máme terasové dosky široké 137mm vrátane medzery, potom nám na 1m2 vychádza 7.3bm terasovej dosky. Tieto údaje potrebujeme k tomu, aby sme vypočítali počet terasových skrutiek na terasovú podlahu. Bude to nasledovne:

  • 2 skrutky x bežný meter dosky x bežný meter podkladového hranola = 2 x 7.3 x 2.5 = 36.5, t.j. 37 skrutiek na 1m2 podlahy. Tam, kde sa terasové dosky nadpájajú je treba počítať vždy o dve skrutky viac. Myslime však na to, že pri takom množstve je vhodné objednať si niekoľko kusov naviac hlavne, ak ideme skrutkovať ešte terasové dosky po bokoch terasy.

Počet skrutiek teda ovplyvňujú rozostupy podkladových hranolov, šírka terasových dosiek a to, či sú terasové dosky nadpájané…

Terasové dištančné lišty

Pokiaľ terasová doska dosadá na podkladový hranol plochou širšou ako 50mm, je vhodné použiť terasovú dištančnú lištu. Prichytáva sa na podkladový hranol terasovými skrutkami o priemere 4mm. Medzi hranolom a terasovou doskou tak vznikne 13mm vysoká dištančná medzera, ktorá urýchľuje vysúšanie dosiek. Počet bežných metrov terasovej lišty je zhodný s počtom bežných metrov podkladových hranolov.

Montážna podložka

Montážna podložka pod terasy zabraňuje prechodu vlhkosti z podkladu do podkladového hranola a tým predlžuje životnosť drevenej terasy. Podkladá sa pod každú plochu, kde sa podkladová konštrukcia dotýka podkladu.

Pomocou týchto vzorcov si presne vypočítate množstvo materiálu na montáž terasy. Avšak treba si uvedomiť, že ďalšie náklady sú spojené s budovaním podkladu pod terasu a s uchytávaním terasovej konštrukcie k podkladu.

Teraz môžete pokračovať na článok Stavba terasy a montáž terasových dosiek.


Ak si objednáte terasu od nás, tak pri objednávke kompletného sortimentu vás odmeníme výhodnými cenami materiálu aj dopravy.

Nie ste si istý čo všetko k vašej terase potrebujete? Napíšte nám mail s podrobnosťami, prípadne nakresleným náčrtom terasy spolu s rozmermi. Určite vám poradíme.

Ste domáci kutil alebo profesionál a máte chuť sa podeliť o vaše poznatky a postupy, či už pri stavbe terasy alebo iného projektu? Spolupracujte s nami ako autor článkov. Pomôžete tak mnohým ľuďom, ktorí sa chcú niečo naučiť a od nás môžete získať rôzne benefity. Budeme vďační, ak nás kontaktujete na info@vigia.sk

vigia.sk
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *