Uverejnené Vložiť komentár

KVH hranoly – To najlepšie z dreva

kvh hranoly - to najlepšie z dreva

„Daj tam radšej káveháčka…“ Tak túto vetu počuli už mnohí z tých, ktorí sa rozhodli pre drevostavby. Ale prečo?

Máme radi drevo

Drevo je proste paráda! Máme ho všetci radi. Je EKO, BIO, PEFC, recyklovateľné, živé – je úplne cool. Áno, to všetko je pravda. Má naozaj právo (pri správnom zaobchádzaní) hrdiť sa titulom Ekologický, recyklovateľný a odolný materiál s vynikajúcimi zvukovo a tepelnoizolačnými vlastnosťami. Práve pre tieto vlastnosti sa stávajú KVH hranoly čoraz žiadanejším stavebným materiálom.

Drevo však oplýva aj vlastnosťami, ktorými by oplývať nemuselo. Je hygroskopické. Pohlcuje vzdušnú vlhkosť a práve tam trampoty s drevom začínajú. Vlhké drevo v priebehu sušenia mení svoj tvar (krúti sa), víta plesne, huby, červotoče, fúzače a inú lepšiu spoločnosť. Ľudia sa však postupom času a zdokonaľovaním svojich schopností naučili spôsobom, ktoré z hygroskopie nerobia až takú kalamitu.


Doprava KVH hranolov
KVH hranoly vám dodáme našou dopravou priamo pred dvere za bezkonkurenčnú cenu. Kliknite a dozviete sa viac!

KVH hranoly – to najlepšie z dreva

KVH hranoly predstavujú tie najlepšie vlastnosti z dreva. Môžu sa použiť na stavbu hneď bez obáv, že by sa drevo začalo krútiť alebo inak meniť svoj tvar. Spĺňajú pevnostnú normu, neobsahujú vady a kazy, ktoré by ovplyvňovali ich technické parametre.

Momentálne vypredávame skladové zásoby na tento rok, a tak môžete vybrané rozmery nakúpiť naozaj výhodne. Kliknite na produkt vyššie a dozviete sa viac.

Výroba KVH hranolov

Všetko to začína narezaním reziva z čerstvého dreva, ktoré sa následne vkladá do sušiarne a suší sa na vlhkosť 12 až 18%. Pri procese sušenia sa rezivo sterilizuje od možných zárodkov škodcov. Sušené rezivo sa ďalej kontroluje a vyrezávajú sa z neho všetky vady, kazy a otvory po vypadnutých hrčiach. Takto vysušené a zdravé hranoly sa frézujú na cinkovaný (zubový) spoj, na ktorý sa nanáša lepidlo EPI (EN 16254 I 70 FJ 0,1 M). Pevnosť v spoji zaisťuje aj veľká plocha lepeného spoja a lepenie pod tlakom. Vďaka nadpájaniu je teda možné vyrobiť hranoly rôznych dĺžok.

Cinkovaný (zubový EN 385) spoj KVH hranola zaisťuje vysokú pevnosť aj vďaka veľkej lepenej ploche

Takže máme súvislý kus zdravého a suchého dreva, ktorý sa nakoniec hobľuje zo všetkých štyroch strán na požadovaný rozmer. Ich hladký povrch bráni udržiavaniu vody. A káveháčka sú na svete!

Rozdelenie KVH hranolov

KVH hranoly delíme na priemyselnú (NSi) a pohľadovú (Si) kvalitu.

  • KVH hranoly priemyselnej kvality sa používajú všade na miesta, ktoré sú zakryté pohľadu. Môžu obsahovať drobné vady ako napr. malé hrče alebo jemné zamodranie.
  • KVH hranoly pohľadovej kvality sú bez chýb a svojim vzhľadom sú vhodné do miest nezakrytých pohľadu. (altánky, priznané stropy, balkóny a pod.)

Treba však pripomenúť, že KVH hranoly priemyselnej kvality sa technickými a pevnostnými parametrami nelíšia od pohľadovej kvality a sú to stále pekné, hobľované hranoly, ktoré stačí jemne obrúsiť a natrieť.

vigia.sk
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *