Dostali sme sa až k poslednému článku zo série troch článkov o výstavbe drevenej terasy svojpomocne, ktorý má názov Údržba drevenej terasy. V prvom článku, ktorý sa volá Stavba terasy svojpomocne? Určite áno! sme sa venovali výberu miesta a polohy pre drevenú terasu a takisto sme sa zaoberali výpočtom množstva materiálu potrebného k svojpomocnej stavbe terasy.
V druhom článku nazvanom Stavba terasy a montáž terasových dosiek sme sa dozvedeli, ako si postaviť kvalitnú drevenú terasu vlastnými rukami. Posledný článok Údržba drevenej terasy predpokladá, že terasa je hotová a chceme sa dozvedieť to, ako sa o ňu po celé tie dlhé roky starať.
Prečo je údržba drevenej terasy dôležitá?
Drevo je prírodný materiál. Je to vlastnosť, pre ktorú si ho ceníme najviac. Zdravotne nezávadné, ekologické, príjemné na pohľad i dotyk – také drevo je.
Za všetky tieto výhody drevo od nás požaduje iba dve veci – a to úctu a starostlivosť. Úcte k drevu a všeobecne k životnému prostrediu, vás tu nenaučíme. Tú treba hlavne cítiť. Naučíme vás, ako sa o drevo starať.
Čo spôsobuje degradáciu dreva?
- UV žiarenie,
- výkyvy teplôt,
- pôsobenie vody.
UV žiarenie
Slnko je náš kamarát, dokým nám naša terasa nezačne šedivieť. Niektorým sa šediny páčia, iným zas nie. Pôsobením UV žiarenia sa chemickými procesmi vyplavuje z dreva vrstva, ktorá sa volá lignín. Lignín je akýmsi tmelom, ktorý spája a vyplňuje priestor medzi vrstvami dreva. Časti lignínu sa vyplavujú len do určitej hĺbky (zhruba do 2-3mm), kedy ostávajú vo vrstve lignínu šedo sfarbené častice. Tieto častice nie sú tak náchylné k odplavovaniu a vytvárajú akúsi nepriepustnú bariéru, ktorá bráni prechodu UV žiarenia hlbšie do dreva. Čiže kúsok pod šedou vrstvou sa nachádza drevo v plnej prirodzenej farbe.
Často si všímame neošetrené drevo na starých hospodárskych budovách či dreveniciach. Niekedy až žasneme nad tým, akú samoudržiavaciu schopnosť má drevo, keď si vytvorí šedú patinu. Povrch takéhoto dreva je už oveľa tvrdší ako pri čerstvom dreve. Dlhú životnosť šedého dreva však zabezpečuje hlavne minimálny kontakt s vodou.
Výkyvy teplôt a pôsobenie vody
Dažďová voda pri dlhotrvajúcich dažďoch, dlhodobo pôsobí na povrch terasových dosiek a dokáže preniknúť aj cez tvrdú šedú vrstvu. Voda a výkyvy teplôt spôsobujú to, že drevo mení svoj tvar a rozmer, pričom vznikajú trhliny a mikrotrhliny. Nemusíme byť zvlášť vnímaví na to, aby sme si všimli, že medzery medzi terasovými doskami sú iné v lete a iné v zime. Preto je dôležitá ich správna veľkosť – tú ste sa dozvedeli pri čítaní článku Stavba terasy a montáž terasových dosiek.
Ochranné oleje s UV ochranou nám slúžia na to, aby vstúpili to pórov dreva a istý čas tam ostali. Sami ste si všimli, ako sa správa stekajúca voda po panvici s olejom. No nemajú sa k sebe, čo je pravda. A to práve chceme.
Bežná údržba drevenej terasy
Bežná údržba drevenej terasy spočíva hlavne v pravidelnom zametaní, prípadne umývaní terasy vhodnými prostriedkami, ktoré nereagujú s olejmi. Tak isto hneď po tom, ako prestane pršať, odporúča zbaviť sa vody na terase tým, že ju prejdeme handrou alebo aspoň zametieme. Jednoducho voda terase nepasuje. Preto sme pri výstavbe terasy použili montážne podložky a terasové dištančné lišty. Čím skôr sa terasa zbaví povrchovej vody, tým lepšie.
Môže sa stať, že drevo pracuje tak silno, až sa terasová skrutka zlomí. Nie je to nič výnimočné hlavne vtedy, ak sú použité nesprávne terasové skrutky, ktoré nielenže nespĺňajú pevnostné parametre ale dokonca korodujú. V tomto prípade sa môže stať, že drevo vydrží dlhšie ako kov. No nie je to škoda? Pokiaľ zistíme, že terasová skrutka je zlomená, okamžite ju nahradíme novou z nereze.
Zlomeným skrutkám sa dá zabrániť pomerne jednoducho a to tým, že použijete nerezové terasové skrutky a dištančnú lištu medzi terasové dosky a podkladové hranoly. Nielenže vznikne vzduchová medzera, ktorá urýchli vysúšanie dažďovej vody, ale tiež tam vznikne priestor pre jemný ohyb skrutiek vplyvom pracovania dreva, čím sa zabráni odstrihnutiu skrutky.
Pravidelná údržba drevenej terasy
Bolo spomenuté vyššie, čo spôsobuje pôsobenie vody a UV žiarenia. Prenikaniu jedného aj druhého faktoru, ktorý skracuje drevenej terase život, zabránime použitím terasového oleja s UV filtrom. Takýchto olejov na trhu je veľa a sú dostupné aj v rôznych odtieňoch a tak si zároveň môžete oživiť farby vašej terasy. Ochranné oleje pôsobia aj proti hnilobe a drevokazným hubám.
Avšak poveternostné vplyvy sú ďaleko silnejšie ako ochranné oleje. Tak, ako dokážu vyplaviť z dreva častice lignínu, tak dokážu vyplaviť aj olejové častice. Dobrou správou je, že tie sa vyplavujú oveľa pomalšie. Krytú terasu stačí natrieť raz za približne 4 roky a nekrytú terasu najlepšie 2x ročne – a to na jar a na jeseň. Urobíme to tak, že mechanicky vyčistenú terasu umyjeme, necháme vyschnúť a natrieme ju UV olejom v smere vlákien dreva v dvoch tenkých vrstvách. Samozrejme necháme čas na vyschnutie náteru medzi vrstvami.
So zdravotného hľadiska aj z vlastného presvedčenia neodporúčame terasové dosky impregnovať chemikáliami. Vplyvom vody a slnka sa tieto zložky vyparujú do ovzdušia – k nám do obývačky alebo kuchyne. A každý sa chce prejsť po vlastnej terase s bosými nohami. Aj nohy majú póry a viac k tomu nemáme čo dodať.
Zošednutá terasa! Čo s ňou?
No tým, ktorým sa to páči majú čo chceli a tým, ktorým to vadí nezostáva nič iné, len sa šedej vrstvy zbaviť. Pokiaľ tvorí šedú vrstvu len tenký film, často stačí drevenú terasu vykefovať s použitím vhodného čistiaceho prostriedku na terasy. Pokiaľ však dostaneme do rúk roky neošetrovanú terasu a chceme je vrátiť zašlú slávu, musíme povrch zbrúsiť, umyť a po vyschnutí natrieť ochranným olejom s UV žiarením.
Nenatierajte terasy rôznymi lakmi, lodnými lakmi, lakmi na podlahy a podobne. Tieto laky vplyvom UV žiarenia popraskajú a začnú sa lúpať – no nič príjemné. A to čistenie z pomedzi drážok…
Záver
No, fakt nevieme koľkí z vás túto sériu článkov dočítali až dokonca ale sami uznáte, že málo kedy sme tárali do vetra a minimálne v 70% obsahu sú to pre vás užitočné rady od začiatku až do konca.
Pevne veríme, že vám naše rady a tipy pomôžu k vysnívanej terase, ktorú si postavíte vlastnými rukami. Budeme radi, keď nám pošlete fotky vašich výtvorov, podelíte sa s nami o skúsenosti v komentároch, alebo napíšete fotopostup výstavby vašej terasy.
Ak si objednáte terasu od nás, tak pri objednávke kompletného sortimentu vás odmeníme výhodnými cenami materiálu aj dopravy.
Nie ste si istý čo všetko k vašej terase potrebujete? Napíšte nám mail s podrobnosťami, prípadne nakresleným náčrtom terasy spolu s rozmermi. Určite vám poradíme.
Ste domáci kutil alebo profesionál a máte chuť sa podeliť o vaše poznatky a postupy, či už pri stavbe terasy alebo iného projektu? Spolupracujte s nami ako autor článkov. Pomôžete tak mnohým ľuďom, ktorí sa chcú niečo naučiť a od nás môžete získať rôzne benefity. Budeme vďační, ak nás kontaktujete na info@vigia.sk
Sme predsa Vigia.sk