Uverejnené Vložiť komentár

Stavba terasy a montáž terasových dosiek

stavba terasy a montáž terasových dosiek

Vítame vás v poradí druhom, zo série troch článkov o téme Stavba terasy svojpomocne. V prvom článku ste sa mohli dočítať o tom, ako si vybrať miesto a polohu terasy a hlavne ste sa naučili, ako si vypočítať množstvo (a tým pádom aj cenu) materiálu k svojpomocnej stavbe drevenej terasy. V tomto článku Stavba terasy a montáž terasových dosiek sa konečne pustíme do výstavby drevenej terasy. Veríme, že tento postup stavby terasy bude pre vás užitočný a aj vďaka nemu budete mať terasu, o akej ste vždy snívali.


Stavba drevenej terasy

Hurá, hurá! Materiál máme doma!

Ak je podkladom pod drevenú terasu betónová doska, je vhodné ju už pri budovaní spádovať smerom od steny alebo stien so sklonom 2%, aby nám nevznikali stojace jazierka pod podlahou. Tiež je nutné odizolovať ju od steny domu.

My ideme stavať drevenú terasu položenú na štrkovom lôžku. Je dobré si ešte pred stavbou terasy nakresliť výškový profil terasy a jej skladbu, aby sme sa potom s konečnou výškou terasy trafili tam, kde chceme. Bolo by na zaplakanie, keby terasa končila nad prahom dverí do interiéru.

Musíme rátať s nasledovným:

  • terasová doska – hrúbka
  • dištančná podložka – hrúbka
  • podkladový hranol – výška
  • montážna podložka pod terasu – hrúbka
  • betónové kocky alebo terasové podpery podľa potreby – výška
  • štrkové lôžko – aspoň 20cm

Po dôkladnom vymeraní a označení obvodu terasy, vyberieme zem pod celou plochou terasy do hĺbky aspoň 20cm. Takto pripravený povrch pred vysypaním štrku dôkladne zhutníme žabou, pričom tu nemusíme klásť dôraz na rovnú plochu.

Do pripravenej jamy následne nasypeme štrk, ktorý takisto zhutníme žabou. Tu si už musíme dať pozor na to, aby bol podklad čo najviac v rovine. Pomôže nám to pri spádovaní terasy. Položíme na štrk geotextíliu proti prerastaniu trávy s tým, že jednotlivé pásy sa budú na spojoch prekrývať. Geotextília nám pekne prepustí dažďovú vodu do štrkového lôžka, ktorá následne vsiakne do zeme.

Dôležité je dodržanie sklonu…

Rozloženie betónových kociek

Prichádza najnáročnejšia časť stavby drevenej terasy, ktorou je rozloženie betónových kociek pod podkladové hranoly a ich vyspádovanie so sklonom približne 2%. Urobíme si náčrt skladby podkladovej konštrukcie a podľa neho si vypočítame rozloženie betónových kociek.

Ak si chceme spádovanie terasy uľahčiť, použijeme terasové výškovo nastaviteľné podpery, ktoré sa môžu položiť priamo na zhutnený povrch alebo na betónové kocky. Pri použití terasových podpier nám odpadá použitie montážnej podložky, pretože neprenášajú vlhkosť z podkladu do hranola. Terasu spádujeme vždy smerom od steny a zároveň smerom kladenia terasových dosiek, aby dažďová voda mohla byť odvádzaná drážkami.

Drevo na terasu, či už terasové dosky ale aj podkladové hranoly, je dobré pred montážou natrieť terasovým olejom s UV ochranou. Náterom dáme drevu pevný základ pre dlhý život. Viac o tom sa dočítate v treťom článku zvanom Údržba drevenej terasy.

Keď máme najťažšiu etapu výstavby za sebou a rozhodli sme sa podkladové hranoly klásť na betónové kocky, nesmieme zabudnúť na montážnu podložku, ktorá sa vkladá medzi podkladovú konštrukciu a betónové kocky. Tým nám zabráni prechodu vlhkosti do konštrukcie. Hranoly ukladáme do stredu betónových kociek a prichytávame ich skrutkami do betónu. Na mieste, kde sa budú spájať v jednom rade dve terasové dosky, musí byť podkladový hranol pod každým koncom dosky a musí byť zachovaná dištančná medzera. Správne položené hranoly podložené montážnou podložkou ukotvíme o betónové kocky.

Montáž terasových dosiek

Správne nadpájanie dvoch terasových dosiek…

Začína sa oveľa príjemnejšia etapa výstavby drevenej podlahy, ktorou je pokládka a montáž terasových dosiek. Pokiaľ sú terasové dosky orientované rovnobežne so stenou a chceme sa vyhnúť pozdĺžnemu rezaniu poslednej terasovej dosky, urobíme nasledovné. Pokládka terasových dosiek začne od steny smerom von, pričom podkladové hranoly zatiaľ neskracujeme, urobíme tak až po položení predposlednej terasovej dosky. To už budeme vedieť miesto, kde nám posledný rad terasových dosiek skončí.

Terasové dosky prichytávame o podkladový hranol vždy dvomi terasovými skrutkami, pričom vzdialenosť medzi skrutkou a okrajom dosky by mala byť približne 2 cm. Nezabudnime diery pre terasové skrutky vždy predvŕtať, čím zabránime prasknutiu dreva. Pri tejto etape nám veľmi pomôže vŕtacia sada na stavbu drevenej terasy, ktorá má viacero výhod a uľahčí nám montáž terasovej podlahy. Pri predvŕtavaní dier nám vrták zároveň vyfrézuje kužeľový otvor presne pre hlavu nerezových terasových skrutiek. Hlavu skrutky uťahujeme zároveň s povrchom terasovej dosky.

Vŕtacia sada je výborný pomocník

Vŕtacia sada na stavbu drevenej terasy obsahuje aj dištančné podložky, ktorými je možné zachovávať rovnakú medzeru podľa potreby od 5 do 8mm. Medzeru zachováme tak, že pred každým uchytením terasovej dosky o podkladový hranol terasovú dosku pritlačíme o dištančnú podložku a následne prichytíme.

Na mieste, kde sa terasové dosky nadpájajú, nechávame dilatačnú medzeru aspoň 7mm. Znova opakujeme, že pod každým koncom terasových dosiek, musí byť jeden podkladový hranol. Všetky rezné hrany zbrúsime jemným brúsnym papierom a pretrieme ochranným náterom. Terasové dosky je vhodné vypustiť aspoň 3cm cez okraj podkladovej konštrukcie. Je to vhodné aj v tom prípade, ak chceme po bokoch drevenej terasy priskrutkovať terasové dosky ako opláštenie.

stavba terasy a montáž terasových dosiek
Diery pre terasové skrutky vždy predvŕtame…

Dĺžku životnosti okrem kvality terasových dosiek a kvality ich montáže ovplyvňuje aj pôsobenie vody. Je dôležité odvádzať vodu preč z terasy. Taktiež je dôležité, aby sme oddelili možný prechod vody a vlhkosti medzi podkladom a podkladovými hranolmi a medzi podkladovými hranolmi a terasovými doskami. Zabezpečíme to použitím dištančnej terasovej lišty, terasových podpier a v prípade, že terasové podpery nepoužijeme, tak namiesto nich nám túto funkciu bude plniť montážna podložka pod terasy.

Hotovo!

Terasa je hotová a sme v závere druhého článku Stavba terasy a montáž terasových dosiek. A veru bolo dobré, že ste si objednali tých pár kusov terasových dosiek navyše, však? Veď je z nich možné urobiť pekné drevené zábradlie na terasu alebo schody na terasu. Želáme vám aj vašej terase pevné zdravie a dlhý život. A keďže nie sme lekármi, ale odborníkmi na drevo, tak vám v treťom článku Údržba drevenej terasy vysvetlíme, ako zabezpečiť vašej drevenej terase zdravý a dlhý život.

Téma stavby terasy z dreva je tak obsiahla, že v rámci troch článkov sme spomenuli len to najdôležitejšie a vždy sa je na čo pýtať. Prípadné otázky ohľadom postupu stavby terasy môžete písať do komentárov pod článkami.


Ak si objednáte terasu od nás, tak pri objednávke kompletného sortimentu vás odmeníme výhodnými cenami materiálu aj dopravy.

Nie ste si istý čo všetko k vašej terase potrebujete? Napíšte nám mail s podrobnosťami, prípadne nakresleným náčrtom terasy spolu s rozmermi. Určite vám poradíme.

Ste domáci kutil alebo profesionál a máte chuť sa podeliť o vaše poznatky a postupy na tému stavba terasy a montáž terasových dosiek alebo iného projektu? Spolupracujte s nami ako autor článkov. Pomôžete tak mnohým ľuďom, ktorí sa chcú niečo naučiť a od nás môžete získať rôzne benefity. Budeme vďační, ak nás kontaktujete na info@vigia.sk

vigia.sk
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *