Uverejnené Vložiť komentár

Masívne pracovné dosky

Masívne pracovné dosky do kuchyne - dub

Čo sú to masívne pracovné dosky?

Pracovné dosky z masívu môžeme nájsť na rôznych miestach. Či už je to kuchyňa, hotelová recepcia, barový pult alebo dielňa. Masívne pracovné dosky si nájdu široké uplatnenie v bežnom živote. Príprava jedál, práca s počítačom alebo tvorenie vám pôjde lepšie, keď vaše ruky budú v kontakte s masívnym drevom.

Je to istá životná filozofia, ktorá vám našepkáva, aby ste si vybrali živé, prirodzené, ekologické, jedinečné a odolné materiály.

Prečo si vybrať alebo nevybrať masívne pracovné dosky?

Pracovná doska z masívneho dreva má oproti ostatným materiálom niekoľko výhod a jednu nevýhodu. Poďme si o tom povedať viac.

Výhody

Výhody masívneho dreva sú všeobecne známe a preverené dobou. Masívne drevo je pri správnom obhospodarovaní obnoviteľný zdroj. Je našou súčasťou. Štruktúra dreva sa neopakuje a preto je každý kus jedinečný. Po niekoľkých rokoch môžeme pracovnú dosku prebrúsiť a znovu naolejovať. Odstránime tým známky používania a budeme mať úplne nový vzhľad pracovnej dosky. Masívna pracovná doska ma pri poklepaní krásny plný zvuk a pri dotyku pôsobí ukľudňujúco.

Nevýhody

O výhodách pracovnej dosky z masívu sme si napísali vyššie. K nevýhodám by sme mohli napísať len dve veci.

Treba sa o ňu starať. Je to predsa živý tvor. O údržbe sa dočítate v tomto článku nižšie.

Výroba pracovnej dosky z masívneho dreva

Masívne pracovné dosky sa vyrábajú lepením lamiel z kvalitného a zdravého masívneho dreva. Pod lamelami si môžeme predstaviť ručne triedené, ohobľované bukové a dubové hranoly, ktoré sú pomalým sušením vysušené na vlhkosť 8-10%. Tie sú navzájom lepené pod tlakom interiérovým a zdravotne nezávadným lepidlom. Pevnosť lepeného spoja sa vyrovná pevnosti dreva samotného. Po zlepení jednotlivých lamiel prejde celá doska brúsením. Celá doska sa tak egalizuje na hrúbku 40mm. Pracovná doska sa zabalí do fólie a je pripravená na expedíciu k zákazníkovi.

Použitie pracovnej dosky z masívu

Masívna pracovná doska má široké spektrum využitia. Všetko záleží na vašej predstavivosti. Okrem toho, že je primárne určená ako pracovná doska do kuchyne, je z nej možné vyrobiť obývačkový stolík, jedálenský stôl, ostrovček do kuchyne a podobne. Napríklad cenovo dostupnejšia buková verzia je často využívaná na výrobu pracovných stolov do dielní.

Montáž a údržba masívnej pracovnej dosky

Ten, kto tvoril z dreva a má s ním nejakú skúsenosť, by mal zvládnuť aj montáž masívnej pracovnej dosky. Je však treba počítať s dodržaním niekoľkých zásad.

Po zakúpení pracovnej dosky prichádza na rad jej montáž. Pracovnú dosku z masívu po vybalení ihneď namontujeme na svoje miesto pomocou skrutiek a uholníkov.

Teraz prichádza na rad pomalé napúštanie masívnej pracovnej dosky olejom. Na trhu je veľké množstvo produktov na povrchovú úpravu dreva. Dbajte na to, aby ste ošetrili drevo náterom, ktorý je vyrobený na báze prírodných olejov a je vhodný pre styk s potravinami. Vždy postupujte podľa pokynov v návode.

Drevo je zlepené do veľkoplošnej tabule z viacerých lamiel. Takéto prevedenie znižuje jeho pnutie a zabezpečuje tvarovú a rozmerovú stálosť. Aj napriek tomu sú možné jemné tvarové a rozmerové zmeny vplyvom zmeny teploty a/alebo vlhkosti. Správnym hĺbkovým olejovaním zabezpečíme upchatie povrchových pórov na dreve a tým zamedzíme prechodu vlhkosti z a do pracovnej dosky. Pri montáži však dodržujme zásadu piatich milimetrov. Zásada piatich milimetrov znamená, že medzi masívnou pracovnou doskou a pevnými predmetmi (stena, sporák, drez a pod.) necháme medzeru aspoň päť milimetrov. Túto medzeru môžeme vyplniť krycou lištou, alebo silikónom.

Správna údržba masívnej pracovnej dosky zabezpečí to, že nám bude slúžiť dlhé roky. Nenechávajte zbytočne stáť vodu na pracovnej doske. Na umývanie stačí voda a suchá handrička. Pracovnú dosku je možné umývať aj prostriedkami, ktoré neobsahujú chemikálie a kyseliny.

Výhodou pracovnej dosky z masívu je predovšetkým to, že aj keď sa vám podarí poškriabať ju, zarezať do nej alebo sa vám už nebude páčiť patina získaná rokmi používania, jednoducho dosku vybrúsite jemným šmirgľom a natriete olejom.

Doska bude opäť ako nová.

Naša ponuka masívnych pracovných dosiek

Kupovať drevo cez internetové obchody je iné ako kupovať hodinky. Tým, že v dreve je každý jeden kus jedinečný a rôzne druhy dreva majú rozličné vlastnosti, zakladáme na prvotriednej kvalite našich produktov. Každým jedným predaným produktom si budujeme dôveru medzi našimi zákazníkmi.

Veľkoformátové tabule masívnych pracovných dosiek sú vyrobené na Slovensku, pričom detaily ako formátovanie, zaoblenie hrán alebo brúsenie, dolaďujeme my. Týmto procesom vieme zaistiť to, že k vám sa dostane pracovná doska z masívneho dreva v tej najvyššej kvalite.

Pracovné dosky z masívneho dreva ponúkame skladom v dvoch drevinách (buk a dub) v cinkovanom (dĺžkovo nadpájanom) prevedení. Sú brúsené a pripravené na náter. Po kliknutí na produkt nižšie sa dozviete viac informácií.

K masívnym pracovným doskám sú dostupné aj doplnkové služby. Obľúbená je najmä služba formátovania, kedy zákazník napíše do poznámky presné rozmery, na ktoré chce masívnu pracovnú dosku narezať. Z estetického a bezpečnostného hľadiska je tiež k dispozícii služba zaoblenia hrán. Kedy si zákazník môže vybrať, ktoré hrany na masívnej pracovnej doske chce zaobliť. Zaobľujeme frézami s polomerom 3 a 5 mm.

Masívne pracovné dosky z priebežnej škárovky

Ak ste si čítali náš článok o škárovkách, tak už viete, že sa podľa spôsobu výroby delia na priebežné a cinkované.

  • Cinkované škárovky sú cenovo dostupnejšie, pretože na ich výrobu sa používajú kratšie lamely, ktoré sa nadpájajú dĺžkovo. Výťažnosť z kmeňa stromu je výrazne vyššia ako pri priebežných škárovkách.
  • Pri priebežných škárovkách je pracovná doska z masívu vyrobená z lamiel, ktoré prebiehajú v jednom kuse po celej dĺžke pracovnej dosky. Na výrobu takejto masívnej pracovnej dosky treba kvalitné a dlhé rezivo. Výťažnosť z kmeňa stromu je v tomto prípade nižšia, čo spôsobuje vyššiu cenu materiálu.

Vyššia cena je jedna vec. Vzhľad pracovnej dosky druhá. Nižšie nájdete rozdiel medzi cinkovanou a priebežnou bukovou škárovkou.

Masívne pracovné dosky
Rozdiel medzi priebežnou a cinkovanou škárovkou

Pokiaľ by ste mali záujem o masívnu pracovnú dosku z priebežnej bukovej alebo dubovej škárovky, alebo máte otázky ohľadom masívnych pracovných dosiek, tak nás neváhajte kontaktovať prostredníctvom emailu alebo telefonicky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *