Uverejnené Jeden komentár

Thermowood – Čo je to? Na čo sa používa? Ako sa vyrába a koľko stojí?

thermowood

Určite mnohí z vás počuli o technológii spracovania dreva zvanej ThermoWood. V tomto článku si skúsime priblížiť pojmy „tepelne spracované drevo, termodrevo, thermodrevo, termowood“ a iné synonymá pre ThermoWood.

Prečo vlastne vzniklo termodrevo?

Drevo je krásny, luxusný a jedinečný materiál, ktorý je používaný snáď vo všetkých oblastiach priemyslu. Pre jeho ekologickosť je práve v tomto období široko využívané.

Čo však drevu chýba?

Predsa trvácnosť. Kiež by voľne položená drevená doska bez údržby nezhnila a bola tu s nami po generácie. Na druhej strane, ak by to bolo tak, drevo by stratilo niečo z ducha a prestalo by byť živé – tak ako my.

ThermoWood technológia nám prináša kompromis v týchto požiadavkách. Tepelne spracované drevo má niekoľkonásobne dlhšiu životnosť vo vonkajšom prostredí a pri tom ostáva drevom.

Ako sa vyrába termodrevo?

Čerstvé rezivo sa pomalým sušením v sušiarňach zbaví skoro všetkej vlhkosti. Vysušené drevo putuje do špeciálnych komôr, kde sa zohrieva na teplotu od 160-210+°C. Pri tomto procese je použitá aj horúca vodná para. Vplyvom týchto faktorov sa mení vnútorná štruktúra dreva, ktorej absorpcia tekutín je minimálna. A keďže ThermoWood je takmer nenasiakavé, nemení svoj tvar a objem. Po tomto výrobnom procese sa mení nie len štruktúra, ale aj farba dreva, ktorá je podľa druhu dreva v rôzne hnedých príjemných odtieňoch.

Výhody tepelne upraveného dreva sú najmä:

  • dlhá až 30 ročná životnosť,
  • menšia nasiakavosť,
  • tvarová a rozmerová stabilita,
  • odolnosť voči vlhku, hubám, plesniam a hmyzu,
  • krásny karamelový nádych v celom priereze,
  • a mnoho iných výhod, ktoré si prostredie exteriéru vyžaduje.
terasové dosky thermowood
ThermoWood terasová doska borovicová z našej ponuky

Na čo sa používa ThermoWood?

Thermodrevo je vďaka svojim vlastnostiam vyhľadávané najmä na jeho použitie do nechráneného exteriéru. Je využívané ako drevo na terasy, ploty, plochy okolo bazénov, ďalej je využívané ako konštrukčný prvok v stavebníctve, ale pre jeho odolnosť a zdravotnú nezávadnosť je výborné aj do interiérov ako dlážkovica a drevená podlaha. Taktiež je ideálne ako drevo na fasádu, obklady a vybavenie sáun a protihlukové steny. Proste všade tam, kde chceme drevo s dlhou životnosťou.

Práca s termodrevom

Tepelne upravené drevo je tvrdšie a tým pádom aj krehkejšie. Je potrebné mať ostré rezné nástroje a diery na skrutky predvŕtať aby sa zabránilo prasknutiu dreva po krajoch.

Thermowood je ľahko brúsiteľné s výborným výsledkom, avšak treba dávať pozor na jemný prach a vyhnúť sa jeho vdychovaniu.

Skrutky do termodreva by mali byť nerezové. Nechceme predsa, aby mala skrutka kratšiu životnosť ako samotné drevo. Ak používame klince, tak tie sú vhodné s polguľatou hlavou, aby sme zabránili priamemu kontaktu kladiva s podlahou.

Ak chceme, aby si thermodrevo zachovávalo svoj hnedý odtieň, tak pri prvých náznakoch šednutia je nutné natrieť ho olejom s UV filtrom. Pokiaľ nechceme, tak termodrevo natierať nemusíme. Patina, alebo šedý odtieň je čisto vizuálna záležitosť a na kvalitu a životnosť nemá vplyv. Takto drevo získa rustikálny vzhľad.

drevený obklad thermowood

Koľko stojí ThermoWood?

V kategórii TERASY máme všetky produkty potrebné k svojpomocnej stavbe terasy. Thermodrevo, skrutky, klipy, podložky, pätky, terasové podpery a aj náradie.

Prečítajte si náš návod na stavbu terasy, podľa ktorého si viete vypočítať aj orientačnú cenu za terasu, ktorú si postavíte svojpomocne. Pokiaľ budete mať otázky, radi vám ich zodpovieme.

Tím Vigia.sk

vigia.sk

1 názor k “Thermowood – Čo je to? Na čo sa používa? Ako sa vyrába a koľko stojí?

  1. Dobrý deň prajem chcel by som sa vás opýtať či máte v sortimente aj fasády z dreva ošetreného ako thermowood? Mal by som záujem. Dakujem za odpoved.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *