Uverejnené Jeden komentár

Škárovka – Čo je to? Ako sa vyrába? Na čo sa používa? Dozviete sa v tomto článku.

škárovky

Milí návštevníci obchodu Vigia.sk, dnes si priblížime čo je to škárovka, ako sa vyrába a na čo sa používa. Verím, že medzi nami sa nájdu aj takí, ktorí o škárovke nepočuli a život im ju nestrelil do cesty. Takže vy, ktorí o nej nič neviete, čítajte ďalej. A tí, ktorí o nej niečo vedia, nech čítajú tiež. Lebo len všetci vieme všetko. V ponuke máme množstvo druhov škároviek a každý zákazník si nájde svoj rozmer.

Čo je to škárovka?

Škárovka je jednovrstvová masívna doska (väčšie rozmery škároviek môžeme nazvať tabuľami). Je to prakticky jeden kus dreva, pevne zlepený z menších častí. Vďaka tomu, že je vyrobená z masívneho dreva, vyniká svojimi kvalitatívnymi, ekologickými a estetickými vlastnosťami. Je príjemná na dotyk, ľahko opracovateľná a môže sa ďalej upravovať rôznymi moridlami, olejmi, voskami, lakmi, farbami, lazúrami, opálením a tak ďalej a tak ďalej.

Škárovka sa vyrába hlavne pre to, aby sa zachoval prírodný vzhľad masívneho dreva a zároveň, aby sa drevo vplyvom vlhkosti nekrútilo. Letokruhy na doske svojim natočením by mali zabezpečiť práve tvarovú stabilitu materiálu. Nie vždy sa to však podarí. Preto by škárovka, ako nábytkový materiál, mala byť prichytená k nejakej konštrukcii. Nábytkové dvierka zo škárovky by mali byť tiež zasadené do konštrukcie, pretože či chceme alebo nie, dvierka sa nám časom vplyvom vlhkosti pokrútia a tento proces je nezvratný. Pokiaľ sa chcete vyhnúť krúteniu materiálu, zvážte použitie biodosiek.

Škárovka sa vyrába lepením jednotlivých drevených hranolčekov dokopy. Podľa typu lepenia ju môžeme rozdeliť na:

 • napájaná škárovka (cinkovaná)
 • priebežná škárovka

Napájaná škárovka

Už z názvu vyplýva, že napájaná škárovka sa na dĺžku napája jednotlivými dreveným hranolčekmi pomocou ozubového spoja a po bokoch sú drevené hranolčeky lepené na tupo. Nazývame ju aj cinkovaná. Tento spôsob výroby teda nelimituje dĺžku vyrobenej škárovky.

napájaná škárovka (cinkovaná)

Priebežná škárovka

Priebežná škárovka narozdiel od napájanej je lepená iba po bokoch na tupo, pretože po celej dĺžke škárovky prechádza len jeden kus dreveného hranolčeka. Týchto hranolčekov je samozrejme vedľa seba lepených viac – to určuje šírku škárovky.

priebežná škárovka

Škárovky sa vyrábajú z rôznych drevín. Zjednodušene si ich môžeme rozdeliť na:

 • ihličnaté škárovky
 • listnaté škárovky

Ihličnaté škárovky

Škárovky ihličnaté sú svojou nižšou hustotou predurčené ako konštrukčné a dizajnové prvky, ale tiež je z nich možné vyrobiť krásny nábytok, kuchynské linky a podobne. Naši zákazníci ich tiež používajú na výrobu reklamy či reklamných predmetov.

V našej ponuke nájdete smrekové škárovky a borovicové škárovky v priebežnom prevedení. Stačí si vybrať rozmer a škárovka poputuje priamo k vašim dverám.

Listnaté škárovky

Škárovky listnaté sú podstatne odolnejšie na povrchovú deformáciu ako škárovky ihličnaté. Vďačia za to hustote dreva. Vyššia hustota dreva – vyššia tvrdosť. Vyrábame z nich exkluzívny nábytok, používajú sa na výrobu pracovných dosiek, stolov a podobne.

Používajú sa tiež na výrobu schodiskových stupňov, o ktorých sa dočítate viac v tomto článku.

Z listnatých škároviek máme v obchode k dispozícii jaseňovú, bukovú a dubovú škárovku priebežnú aj napájanú a škárovku hevea v napájanom prevedení. Taktiež vieme dodať špeciality, ako napríklad škárovka z orecha čierneho, jelše, javora a brezy. Rôzne rozmery, vysoká kvalita.

škárovky
Na tomto obrázku môžete vidieť, ako vyzerá napájaná škárovka a priebežná škárovka.

Význam škároviek a ich použitie

Z článku o škárovkách je zrejmé, že ich je možné využiť na mnoho spôsobov, či už pri výrobe nábytku, pri stavbe domu, ako reklamný materiál, alebo ako dizajnový prvok. Vďaka použitiu masívneho dreva je každá škárovka originál. Ekologická a živá.

Vigia.sk

Škárovky zakúpené u nás sú v drvivej väčšine odosielané v obale, ktorý pomáha pri urýchlení aklimatizácie a zabraňuje tak neželaným zmenám vplyvom teploty alebo vlhkosti prostredia. Vieme vám dodať škárovku aj v iných rozmeroch a z iných drevín (orech, čerešňa…). Pri odbere väčšieho množstva sa vám odvďačíme výhodnou cenou škároviek aj dopravy.

Sme predsa Váš partner!

1 názor k “Škárovka – Čo je to? Ako sa vyrába? Na čo sa používa? Dozviete sa v tomto článku.

 1. Dobrý deň p. Ján. Škárovky do exteriéru všeobecne neodporúčame. Sú lepené interiérovým lepidlom.

  Za určitých podmienok by sa použiť dali.

  1. Ak nie sú vystavené vode
  2. Sú dôkladne povrchovo upravené (impregnácia olejom a vrchný náter lakom)

  Samozrejme následne pravidelná údržba.

  Prajeme pekný deň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *