Uverejnené komentárov 9

Čo sú OSB dosky? Ako sa vyrábajú? Na čo sa používajú? Dočítate sa v tomto článku.

Čo sú OSB dosky?

Čo sú to OSB dosky?

OSB dosky – známe aj ako drevotrieskové dosky sú v súčasnosti asi najpoužívanejší veľkoplošný materiál používaný nie len v stavebníctve. V súčasnosti sú nenahraditeľné hlavne pri suchej výstavbe, ktorá je rýchla a svojou konštrukciou umožňuje jednoduchým spôsobom vytvárať nízkoenergetické a pasívne bývanie.

OSB dosky sa vyrábajú lisovaním drevených triesok orientovaných v troch smeroch pri vysokej teplote a tlaku za použitia lepidla. Lepidlom môže byť zmes syntetickej živice a parafínovej emulzie. V lepidle sa nachádza tiež formaldehyd. Ten je pri väčšom množstve nežiadúci a škodlivý, preto sa ho výrobcovia snažia minimalizovať až na množstvo, ktoré sa prirodzene nachádza v dreve. OSB dosky sa tak delia aj podľa emisnej normy. Tá sa označuje písmenom E a číslom. Sú to triedy E1, E2, E3, E4, pričom E1 je je OSB doska, ktorá obsahuje minimum formaldehydu.

Vigia.sk predáva výhradne OSB dosky s emisnou triedou E1, či dokonca OSB bez formaldehydu (OSB 3 dosky SUPERFINISH ECO). Záleží nám na vašom zdraví a prostredí, v ktorom žijeme.

OSB 3 dosky EGGER pero-drážka

Kde všade sa používajú OSB dosky?


OSB dosky sa používajú nie len v stavebníctve, ale aj vo výrobe nábytku, automobilovom priemysle, používajú sa ako obalový materiál a takisto aj v oblasti dizajnu. Drevené triesky sú orientované v troch smeroch. Vo vrchných vrstvách sú orientované pozdĺžnym smerom a v stredovej vrstve sú orientované priečnym smerom – čiže kolmo na smer orientácie na povrchových vrstvách.

Táto orientácia zabezpečuje tvarovú stálosť OSB. Preto OSB môžeme použiť ako:

 • plošný konštrukčný materiál drevostavieb,
 • nosný prvok stropných a strešných konštrukcií,
 • nosné a nášľapné vrstvy podláh,
 • stratené debnenie,
 • finálne pokrytie stien a podláh,
 • pri realizácii výstav,
 • nosné a tvarové komponenty vo výrobe vozidiel,
 • podklad pre bilboardy,
 • staveniskové oplotenie,
 • obalový materiál,
 • výroba nábytku.

Je zrejmé, že OSB dosky sú v súčasnosti nenahraditeľné. Existuje ešte mnoho možností ich využitia o ktorých by sa dalo písať, ale v ďalšej časti článku vám chceme priblížiť produkty, ktoré predávame v našom obchode.

OSB EGGER AKCIA

OSB dosky 3 SUPERFINISH ECO – ekologické bez formaldehydu

OSB 3 dosky SUPERFINISH ECO sú dosky vyrobené bez použitia formaldehydu. Lepidlo je na báze polyuretánových živíc. Stávajú sa tak obľúbeným artiklom pre ľudí, ktorí chcú dosiahnuť absolútnu zdravotnú nezávadovosť materiálov pri výstavbe. 

OSB 3 SUPERFINISH ECO sú použiteľné pre všetky druhy interiérových aplikácií a nábytkárskom priemysle. Samozrejme využiteľné sú aj v exteriéri pri oplášťovaní budov, strešných konštrukcií a podobne.

Pokiaľ chcete strop z osb dosiek, či osb na podlahu, odporúčame vám OSB SUPERFINISH ECO nie len kvôli zdravotnej nezávadovosti, ale aj kvôli jednoduchej montáži vďaka systému pero – drážka.

V ponuke máme dosky s rovnou hranou, aj so štvorstrannou perodrážkou. Pričom rozmer OSB dosky je pri rovnej hrane 2500x1250mm a hrúbka OSB dosky je tu 10, 12, 15, 18, 22, 25mm. Hmotnosť OSB dosky pri tomto rozmere je určená podľa hrúbky, a to od 19kg do 47kg za kus.

Rozmer OSB pri pero – drážke je 2500x625mm a hrúbka OSB je 12, 15, 18, 22, 25mm. Hmotnosť OSB v tomto rozmere je od 12kg do 24kg za kus.

dom z osb dosiek

OSB 3 EGGER – dom z OSB dosiek

OSB 3 EGGER s emisnou normou E1 a s horľavosťou D-s2,d0 sú ideálne OSB s najširším využitím. Používajú sa v bytovej výstavbe a drevostavbách pri:

 • opláštení,
 • ako nosný prvok,
 • vzduchotesná vrstva v konštrukčnom systéme stien,ä
 • nosné záklopy pre kovové strešné krytiny,
 • sanácia podláh,
 • a tak ďalej, a tak ďalej.

Svojimi schopnosťami a vlastnosťami sa dajú použiť doslova všade a práve preto sú jedny z najviac predávaných OSB dosiek na trhu. Svojou cenou sú to nie len lacné OSB dosky, ale aj OSB, ktoré majú vynikajúci pomer ceny a kvality.

V ponuke máme OSB s rovnou hranou a so štvorstrannou perodrážkou. Rozmer OSB s rovnou hranou predstavuje 2500x1250mm a hrúbka OSB je 6, 8, 10, 12, 15, 18, 22, 25mm. Hmotnosť OSB je podľa hrúbky od 11kg do 47kg.

Rozmer OSB so štvorstrannou perodrážkou je 2500x675mm a hrúbka OSB je 12, 15, 18, 22, 25mm. Hmotnosť OSB je od 13kg do 26kg.

Pokiaľ chcete stavať dom z OSB dosiek, EGGER OSB je jasná voľba, ktorú vďaka ideálnym vlastnostiam OSB dosiek nebudete nikdy ľutovať. Svojim zákazníkom pri odbere väčšieho množstva materiálu vieme ponúknuť zaujímavé zľavy a výhody. Sme vašim celoživotným partnerom!

OSB EGGER

OSB 3 GLUNZ BRÚSENÉ – povrch steny z OSB dosiek, podlaha z OSB dosiek, dizajnový prvok

OSB 3 GLUNZ BRÚSENÉ sú dosky s brúseným povrchom a s emisnou triedou E1. Mnohým ľuďom sa páči rustikálny vzhľad OSB dosiek a okrem použitia v konštrukcii domu ich chcú použiť aj ako dizajnový prvok v interiéri. Môžeme tak vytvoriť jednu stenu pomocou OSB dosiek, alebo kompletne celý interiér z OSB dosiek rýchlo a jednoducho so systémom pero – drážka na všetkých stranách OSB dosky.

Finálny povrch steny z OSB dosiek, či podlaha z OSB dosiek. Brúsený povrch OSB dosiek GLUNZ spolu so systémom pero – drážka nám umožnia rýchle, efektívne a dizajnovo originálne zakončenie stien, stropu aj podlahy.

Rozmer OSB dosky GLUNZ BRÚSENÁ je 2500x675mm a hrúbka OSB dosky pri tomto rozmere je 12, 15, 18 a 22mm. Hmotnosť OSB dosky je od 13kg do 23kg za jeden kus. 

V tomto videu uvidíte využitie OSB dosky v interiéri. Skvelá inšpirácia. Kombinácia bielych stien a doplnkov z OSB dosky je priam ideálna.

MFP – multifunkčný panel – inovatívnejšia a odolnejšia alternatíva k OSB doskám do vlhkého prostredia

Ak požadujete materiál na opláštenie suchej stavby, ktorý je vysoko odolný voči vlhkosti, tak MFP – multifunkčný panel je to, čo hľadáte.

Oproti OSB doskám má niekoľko výhod. Hlavnou z výhod je jeho vysoká odolnosť proti vlhkosti a ďalšími výhodami sú výborné pevnostné parametre v tlaku a ťahu.

MFP – multifunkčný panel je drevotriesková nosná doska, ktorá je lepená špeciálnym lepením s použitím melamín – močovinových živíc. Panel je jednostranne brúsený a je v prevedení štvorstrannej pero-drážky, ktorá zabezpečuje rýchlu a presnú montáž.

Ponúkame ho v rozmere 2500x615mm a hrúbkach 12, 15, 18 a 22 mm. Rozmer jednej dosky je od 14kg do 25kg.

OSB do vlhkého prostredia

Týmto pomerne vyčerpávajúcim článkom chceme povedať, že v obchode Vigia máme pre vás kompletne využiteľné OSB dosky najvyššej kvality za výbornú cenu. Ak plánujete výstavbu pomocou OSB dosiek a hľadáte partnera pri dodávke materiálu, sme tu pre vás. Nemusíte byť stavebná firma ani živnostník na to, aby ste dostali ponuku, ktorá sa približuje veľkoobchodným cenám za materiál. Teší nás, keď vieme pomôcť.

9 názorov k “Čo sú OSB dosky? Ako sa vyrábajú? Na čo sa používajú? Dočítate sa v tomto článku.

 1. Dobrý deň. Do krbu by sme odporúčali len dobre vysušené, čisté drevo. Nie je to dôležité len pre účinnosť, ale aj pre komínový systém. Prajeme pekný deň.

 2. Dobrý deň,

  viete doporučiť nejaký konkrétny penetračný náter a farbu na namaľovanie brúsenej OSB dosky?

  1. Dobrý deň p. Marek,

   OSB doska je v podstate drevo. Takže všetky vhodné farby, oleje a lazúry na drevo. Čo sa týka penetrácie, tak tú by som zvolil podľa toho, na aký účel bude OSB doska slúžiť a tiež kde bude umiestnená.

   1. Povrch brúsenej OSB je z veľkej časti drevo, ale predpokladám, že sa sem-tam na povrchu objaví aj samotné lepidlo. Tak farbu asi treba vybrať takú, ktorá na tom lepidle zo živice a parafínu (a na samotnom dreve) bude držať. Penetráciu treba kvôli nasiakavosti dreva a použiť treba asi nejakú vhodnú k vybranému typu farby. Nikde som sa však nedočítal aké farby sú na to vhodné. Nie som si istý, či všetky farby na čisté drevo sú vhodné aj na brúsené osb kvôli tomu lepidlu.

   2. Ja osobne chcem namaľovať osb dosky, ktoré budú tvoriť vnútorné steny garáže tak, aby to vyzeralo ako namaľovaná stena. Štruktúru osb (aj keď budú brúsené) sa mi asi úplne nepodarí skryť, ale aby to aspoň farebne bolo jednoliate.

    1. Na základe týchto informácií by som vám odporučil vodou riediteľnú akrylátovú farbu na drevo, ktorá na OSB doske určite držať bude. Ak chcete, aby bola farba jednoliata, potrebujete naniesť niekoľko vrstiev.

     1. A penetračný náter netreba?

     2. Keď dáte penetračný náter, nič s tým nepokazíte. Treba sa však informovať u predajcov penetračných náterov, aký typ je na to vhodný. No podľa nás je tam penetračný náter zbytočný.

 3. Ok, ďakujem za info.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *